2024 Lexus RC F
The 2024 Lexus RC F is a 472-hp 5.0-liter V8 with an 8-speed sport direct shift automatic and rear-wheel drive. It starts at $67,900 MSRP and is rated at 19 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $67,900 |
| MSRP with Destination | $69,050 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | 5.0L V8 DOHC 32-valve (2UR-GSE) |
| Displacement | 5 L |
| Horsepower | 472 hp @ 7,100 rpm |
| Torque | 395 lb-ft @ 4800-5600 rpm |
| Valvetrain | 32-Valve DOHC, VVT-iE (intake) / VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 89.4 |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | TORSEN Limited-Slip Differential (LSD) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Sport Direct Shift Automatic with paddle shifters (AA80E) |
| 1st Gear | 4.596 |
| 2nd Gear | 2.724 |
| 3rd Gear | 1.863 |
| 4th Gear | 1.464 |
| 5th Gear | 1.231 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.824 |
| 8th Gear | 0.685 |
| Reverse | 2.176 |
| Final Drive | 2.937 |
| Fuel Economy | |
| City | 16 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 19 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 AKI) |
| Tank Capacity | 17.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent Double Wishbone (AVS) |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link (AVS) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc (Brembo 6-Piston) |
| Front Brake Disc | 15.0 in |
| Rear Brake Disc | 13.6 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19x9J forged aluminum (BBS) |
| Wheels Rear | 19x10J forged aluminum (BBS) |
| Tires Front | 255/35R19 93Y |
| Tires Rear | 275/35R19 96Y |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.4 in |
| Width | 72.6 in |
| Height | 54.7 in |
| Wheelbase | 107.5 in |
| Front Track | 61.2 in |
| Rear Track | 61.4 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 10.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,946 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 55% / 45% |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.5 in |
| Headroom Rear | 34.6 in |
| Legroom Front | 45.4 in |
| Legroom Rear | 27.3 in |
| Shoulder Room Front | 50.7 in |
| Shoulder Room Rear | 46.1 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 47.8 in |