2024 Lexus RX 350 Premium+ AWD
The 2024 Lexus RX 350 Premium+ AWD is a 275-hp 2.4-liter turbocharged inline-4 SUV with an 8-speed direct shift automatic and all-wheel drive. It starts at $55,550 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $55,550 |
| MSRP with Destination | $56,900 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L I4 Turbocharged DOHC 16-valve (Dual VVT-i) |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 275 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 317 lb-ft @ 1700-3600 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC, Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 87.4 x 99.6 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | D-4ST (Direct + Port Injection Turbo) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | 3.33 (front) / 2.28 (rear) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed Direct Shift Automatic |
| 1st Gear | 5.519 |
| 2nd Gear | 3.184 |
| 3rd Gear | 2.05 |
| 4th Gear | 1.491 |
| 5th Gear | 1.234 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.8 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.22 |
| Final Drive | 3.33 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 17.83 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc (floating double-piston) |
| Front Brake Disc | 13.39 in |
| Rear Brake Disc | 13.39 in |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.52 in |
| Width | 75.59 in |
| Height | 67.32 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 65.16 in |
| Rear Track | 66.54 in |
| Ground Clearance | 8.07 in |
| Approach Angle | 15° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 29.59 ft³ |
| Curb Weight | 4,310 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 58% / 42% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.53 in |
| Headroom Rear | 38.57 in |
| Legroom Front | 41.06 in |
| Legroom Rear | 37.36 in |
| Shoulder Room Front | 58.05 in |
| Shoulder Room Rear | 56.48 in |
| Hip Room Front | 56.69 in |
| Hip Room Rear | 55.9 in |