2024 Lexus RX 350h Luxury AWD
The 2024 Lexus RX 350h Luxury AWD is a 246-hp 2.5-liter inline-4 SUV with a two motor-generator hybrid cvt and all-wheel drive. It starts at $60,930 MSRP and is rated at 36 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $60,930 |
| MSRP with Destination | $62,280 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L I4 Atkinson DOHC 16-valve with Lexus Hybrid Drive (A25A-FXS) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 246 hp |
| Torque | 163 lb-ft |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC, VVT-iE (intake) / VVT-i (exhaust), Atkinson cycle |
| Bore and Stroke | 87.4 x 103.4 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (E-Four Electronic AWD) |
| Differential Type | E-Four (Electronic, rear axle) |
| Transmission | |
| Transmission | Two motor-generator hybrid CVT with planetary power-split device |
| Final Drive | 3.64 |
| Fuel Economy | |
| City | 37 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 36 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 AKI) |
| Tank Capacity | 17.17 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc |
| Front Brake Disc | 13.39 in |
| Rear Brake Disc | 13.39 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18x7.5J alloy |
| Wheels Rear | 18x7.5J alloy |
| Tires Front | 235/65R18 all-season |
| Tires Rear | 235/65R18 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.5 in |
| Width | 74.6 in |
| Height | 68.11 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 64.1 in |
| Rear Track | 64.1 in |
| Ground Clearance | 8.07 in |
| Cargo Volume | 29.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,455 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 54% / 46% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.5 in |
| Headroom Rear | 38.19 in |
| Legroom Front | 45.3 in |
| Legroom Rear | 38.58 in |
| Shoulder Room Front | 59.53 in |
| Shoulder Room Rear | 58.11 in |
| Hip Room Front | 55.08 in |
| Hip Room Rear | 55.59 in |