2024 Lexus RX 450h+ Luxury AWD
The 2024 Lexus RX 450h+ Luxury AWD is a 304-hp 2.5-liter inline-4 SUV with a cvt and all-wheel drive. It starts at $70,080 MSRP and is rated at 35 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $70,080 |
| MSRP with Destination | $71,430 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L I4 DOHC 16-valve PHEV (A25A-FXS) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 304 hp |
| Torque | 168 lb-ft @ 3600-3700 rpm (engine) rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC, VVT-iE (intake) / VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 87.5 x 103.4 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | SFI (Sequential Fuel Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (e-FOUR Electric) |
| Differential Type | e-FOUR (Electronic, front 3.64 / rear 10.78) |
| Transmission | |
| Transmission | CVT (Electronically Controlled PHEV) |
| Final Drive | 3.64 |
| Fuel Economy | |
| City | 36 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 35 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 14.53 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc |
| Front Brake Disc | 13.39 in |
| Rear Brake Disc | 13.39 in |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.52 in |
| Width | 75.59 in |
| Height | 67.32 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 65.16 in |
| Rear Track | 66.54 in |
| Ground Clearance | 8.07 in |
| Approach Angle | 15° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 29.59 ft³ |
| Curb Weight | 4,750 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56% / 44% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.53 in |
| Headroom Rear | 38.57 in |
| Legroom Front | 41.06 in |
| Legroom Rear | 37.36 in |
| Shoulder Room Front | 58.05 in |
| Shoulder Room Rear | 56.48 in |
| Hip Room Front | 56.69 in |
| Hip Room Rear | 55.9 in |