2024 Lexus RX 500h F SPORT Performance AWD
The 2024 Lexus RX 500h F SPORT Performance AWD is a 366-hp 2.4-liter turbocharged inline-4 SUV with a 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $63,800 MSRP and is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $63,800 |
| MSRP with Destination | $65,150 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L I4 Turbo DOHC 16-valve with Lexus Hybrid Drive+ (T24A-FTS) |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 366 hp |
| Torque | 339 lb-ft |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC, VVT-iE (intake) / VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 87.4 x 99.6 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | D-4ST (Direct + Port Injection Turbo) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (DIRECT4 Electronic AWD) |
| Differential Type | DIRECT4 (Electronic, rear axle) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic with sequential shift mode |
| 1st Gear | 4.474 |
| 2nd Gear | 2.517 |
| 3rd Gear | 1.56 |
| 4th Gear | 1.143 |
| 5th Gear | 0.85 |
| 6th Gear | 0.671 |
| Reverse | 3.196 |
| Final Drive | 3.74 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 AKI) |
| Tank Capacity | 17.17 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc (6-Piston) |
| Front Brake Disc | 15.74 in |
| Rear Brake Disc | 13.39 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 21x9J split 5-spoke alloy |
| Wheels Rear | 21x9J split 5-spoke alloy |
| Tires Front | 235/50R21 all-season |
| Tires Rear | 235/50R21 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.5 in |
| Width | 74.6 in |
| Height | 67.91 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 64.1 in |
| Rear Track | 64.1 in |
| Ground Clearance | 7.87 in |
| Cargo Volume | 29.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,717 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 54% / 46% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.5 in |
| Headroom Rear | 38.19 in |
| Legroom Front | 45.3 in |
| Legroom Rear | 38.58 in |
| Shoulder Room Front | 59.53 in |
| Shoulder Room Rear | 58.11 in |
| Hip Room Front | 55.08 in |
| Hip Room Rear | 55.59 in |