2024 Lexus TX 350 Standard AWD
The 2024 Lexus TX 350 Standard AWD is a 275-hp 2.4-liter turbocharged inline-4 SUV with an 8-speed direct shift automatic and all-wheel drive. It starts at $56,650 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $56,650 |
| MSRP with Destination | $58,000 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L I4 Turbocharged DOHC (2.4LT Gas) |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 275 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 317 lb-ft @ 1700-3600 rpm |
| Bore and Stroke | 87.4 x 99.6 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Open (rear 2.277) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed Direct Shift Automatic |
| 1st Gear | 5.519 |
| 2nd Gear | 3.184 |
| 3rd Gear | 2.05 |
| 4th Gear | 1.491 |
| 5th Gear | 1.234 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.8 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.22 |
| Final Drive | 2.277 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 17.83 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc (floating single-piston) |
| Front Brake Disc | 13.3 in |
| Rear Brake Disc | 13.3 in |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 203.15 in |
| Width | 78.35 in |
| Height | 70.08 in |
| Wheelbase | 116.14 in |
| Front Track | 67.05 in |
| Rear Track | 67.36 in |
| Ground Clearance | 7.87 in |
| Approach Angle | 17.1° |
| Departure Angle | 22.3° |
| Cargo Volume | 20.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,553 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 55% / 45% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.46 in |
| Headroom Rear | 40.17 in |
| Legroom Front | 41.68 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 60.04 in |
| Shoulder Room Rear | 59.09 in |
| Hip Room Front | 56.53 in |
| Hip Room Rear | 56.8 in |