2024 Lexus UX 250h F SPORT Design AWD
The 2024 Lexus UX 250h F SPORT Design AWD is a 181-hp 2.0-liter inline-4 SUV with a two motor-generator hybrid cvt and all-wheel drive. It starts at $40,350 MSRP and is rated at 39 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $40,350 |
| MSRP with Destination | $41,500 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L I4 Atkinson DOHC 16-valve with Lexus Hybrid Drive (M20A-FXS) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 181 hp |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC, VVT-iE (intake) / VVT-i (exhaust), Atkinson cycle |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.5 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (e-FOUR Electronic AWD) |
| Differential Type | e-FOUR (Electronic, rear axle Q510) |
| Transmission | |
| Transmission | Two motor-generator hybrid CVT with planetary power-split device (P711) |
| Final Drive | 3.605 |
| Fuel Economy | |
| City | 41 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 39 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 AKI) |
| Tank Capacity | 10.6 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc |
| Front Brake Disc | 12.0 in |
| Rear Brake Disc | 11.1 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18x7J split 5-spoke alloy (Dark Premium Metallic) |
| Wheels Rear | 18x7J split 5-spoke alloy (Dark Premium Metallic) |
| Tires Front | 225/50RF18 all-season run-flat |
| Tires Rear | 225/50RF18 all-season run-flat |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.97 in |
| Width | 72.44 in |
| Height | 59.84 in |
| Wheelbase | 103.94 in |
| Front Track | 61.02 in |
| Rear Track | 61.02 in |
| Cargo Volume | 17.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,605 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57% / 43% |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.57 in |
| Headroom Rear | 36.34 in |
| Legroom Front | 42.05 in |
| Legroom Rear | 33.13 in |
| Shoulder Room Front | 55.06 in |
| Shoulder Room Rear | 52.91 in |
| Hip Room Front | 53.84 in |
| Hip Room Rear | 52.33 in |