2025 Lexus ES 300h Ultra Luxury
The 2025 Lexus ES 300h Ultra Luxury is a 215-hp 2.5-liter inline-4 sedan with an electronically controlled cvt and front-wheel drive. It starts at $53,505 MSRP and is rated at 44 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $53,505 |
| MSRP with Destination | $54,680 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L I4 Atkinson DOHC 16-valve with Lexus Hybrid Drive |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 215 hp |
| Torque | 163 lb-ft @ 3600 rpm (engine) rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC, VVT-iE (intake) / VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 87.4 × 103.4 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | 3.389 |
| Transmission | |
| Transmission | Electronically Controlled CVT (eCVT) |
| Fuel Economy | |
| City | 43 MPG |
| Highway | 44 MPG |
| Combined | 44 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 AKI) |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Trailing Wishbone Independent |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc |
| Front Brake Disc | 12.0 in |
| Rear Brake Disc | 11.1 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18-in alloy (Vapor Chrome, split-5-spoke noise-reduction) |
| Wheels Rear | 18-in alloy (Vapor Chrome, split-5-spoke noise-reduction) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 195.9 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 113 in |
| Front Track | 62.6 in |
| Rear Track | 63 in |
| Cargo Volume | 13.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,682 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.5 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Legroom Rear | 39.3 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 55 in |
| Hip Room Rear | 54.3 in |