2025 Lexus GX 550 Overtrail
The 2025 Lexus GX 550 Overtrail is a 349-hp 3.4-liter twin-turbocharged V6 SUV with a 10-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $73,230 MSRP and is rated at 17 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $73,230 |
| MSRP with Destination | $74,580 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.4L Twin-Turbocharged V6 |
| Displacement | 3.4 L |
| Horsepower | 349 hp @ 4,800 rpm |
| Torque | 479 lb-ft @ 2000–3600 rpm |
| Valvetrain | 24-Valve DOHC, Chain Drive (Dual VVT-i) |
| Bore and Stroke | 85.6 × 100.1 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | D-4ST (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (Torsen center locking differential) |
| Differential Type | 3.307 |
| Transmission | |
| Transmission | 10-speed Automatic |
| 1st Gear | 4.923 |
| 2nd Gear | 3.257 |
| 3rd Gear | 2.349 |
| 4th Gear | 1.944 |
| 5th Gear | 1.532 |
| 6th Gear | 1.193 |
| 7th Gear | 1 |
| 8th Gear | 0.801 |
| 9th Gear | 0.661 |
| 10th Gear | 0.613 |
| Reverse | 4.307 |
| Final Drive | 3.307 |
| Fuel Economy | |
| City | 15 MPG |
| Highway | 21 MPG |
| Combined | 17 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 octane) |
| Tank Capacity | 21.14 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-Wishbone (E-KDSS) |
| Rear Suspension | Four-Link with Coil Spring (E-KDSS) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc (4-piston fixed) |
| Front Brake Disc | 13.94 × 1.26 in |
| Rear Brake Disc | 13.19 × 0.79 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18-in alloy (Matte Gray Metallic, six-spoke) w/ 33-in all-terrain tires |
| Wheels Rear | 18-in alloy (Matte Gray Metallic, six-spoke) w/ 33-in all-terrain tires |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 197.05 in |
| Width | 78.74 in |
| Height | 77.17 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 66.42 in |
| Rear Track | 66.46 in |
| Ground Clearance | 9.84 in |
| Approach Angle | 26° |
| Departure Angle | 22° |
| Cargo Volume | 45.6 ft³ |
| Curb Weight | 5,675 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.71 in |
| Headroom Rear | 43.15 in |
| Legroom Front | 41.18 in |
| Legroom Rear | 36.73 in |
| Shoulder Room Front | 59.51 in |
| Shoulder Room Rear | 57.17 in |
| Hip Room Front | 56.46 in |
| Hip Room Rear | 56.39 in |