2025 Lexus LC 500h
The 2025 Lexus LC 500h is a 295-hp 3.5-liter V6 sports coupe with a multistage hybrid transmission and rear-wheel drive. It starts at $103,575 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $103,575 |
| MSRP with Destination | $104,925 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L V6 (8GR-FXS) with Parallel Hybrid System |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 295 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 258 lb-ft |
| Valvetrain | 24-Valve DOHC, Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 94.0 × 83.1 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | 3.357 |
| Transmission | |
| Transmission | Multistage Hybrid Transmission |
| 1st Gear | 3.538 |
| 2nd Gear | 1.888 |
| 3rd Gear | 1 |
| 4th Gear | 0.65 |
| Final Drive | 3.357 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 octane) |
| Tank Capacity | 22.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-Joint Multi-Link (Adaptive Variable Suspension) |
| Rear Suspension | Multi-Link (Adaptive Variable Suspension) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc (6-piston opposed aluminum, high-friction pads) |
| Front Brake Disc | 15.7 in |
| Rear Brake Disc | 14.1 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 21-in forged alloy (staggered width, Black finish w/ metallic accents, split-5-spoke) |
| Wheels Rear | 21-in forged alloy (staggered width, Black finish w/ metallic accents, split-5-spoke) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.4 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 53 in |
| Wheelbase | 113 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 4.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,410 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 52% / 48% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.2 in |
| Headroom Rear | 32.2 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 32.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 48.9 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 43.7 in |