2025 Lexus LS 500h AWD
The 2025 Lexus LS 500h AWD is a 295-hp 3.5-liter V6 sedan with a multi-stage hybrid automatic and all-wheel drive. It starts at $116,560 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $116,560 |
| MSRP with Destination | $117,910 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L V6 (8GR-FXS) with Parallel Hybrid System |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 295 hp @ 6,600 rpm |
| Valvetrain | 24-Valve DOHC, VVT-iW (intake) / VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 94.0 × 83.1 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | 3.916 (front/rear AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | Multi-Stage Hybrid Automatic (L310F) |
| 1st Gear | 3.538 |
| 2nd Gear | 1.888 |
| 3rd Gear | 1 |
| 4th Gear | 0.65 |
| Final Drive | 3.916 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 octane) |
| Tank Capacity | 22.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | High-Mount Multi-Link, Double Joint (Adaptive Variable Air Suspension) |
| Rear Suspension | Multi-Link (Adaptive Variable Air Suspension) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc (4-piston opposed aluminum) |
| Front Brake Disc | 14.0 in |
| Rear Brake Disc | 13.1 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20-in alloy (Bright Silver Metallic, split-20-spoke) |
| Wheels Rear | 20-in alloy (Bright Silver Metallic, split-20-spoke) |
| Tires Front | 245/45R20 all season |
| Tires Rear | 245/45R20 all season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 206.1 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 57.5 in |
| Wheelbase | 123 in |
| Front Track | 64.3 in |
| Rear Track | 64.3 in |
| Ground Clearance | 5.8 in |
| Cargo Volume | 12.1 ft³ |
| Curb Weight | 5,093 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 52% / 48% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.3 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 38.9 in |
| Shoulder Room Front | 58.8 in |
| Shoulder Room Rear | 56.4 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 55.1 in |