2025 Lexus LX 700h Luxury
The 2025 Lexus LX 700h Luxury is a 457-hp 3.5-liter twin-turbocharged V6 SUV with a multi-stage hybrid automatic and four-wheel drive. It starts at $119,850 MSRP and is rated at 20 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $119,850 |
| MSRP with Destination | $121,200 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L Twin-Turbocharged V6 Hybrid Electric (V35A-FTS) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 457 hp @ 5,200 rpm |
| Torque | 583 lb-ft @ 2400 rpm (total system) rpm |
| Valvetrain | 24-Valve DOHC, Chain Drive |
| Bore and Stroke | 85.6 x 100.1 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | D-4ST (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (4WD, center locking differential) |
| Differential Type | 3.307 |
| Transmission | |
| Transmission | Multi-Stage Hybrid Automatic |
| 1st Gear | 4.923 |
| 2nd Gear | 3.257 |
| 3rd Gear | 2.349 |
| 4th Gear | 1.944 |
| 5th Gear | 1.532 |
| 6th Gear | 1.193 |
| 7th Gear | 1 |
| 8th Gear | 0.801 |
| 9th Gear | 0.661 |
| 10th Gear | 0.613 |
| Reverse | 4.307 |
| Final Drive | 3.307 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 22 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 17.97 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-Wishbone (Adaptive Variable Suspension) |
| Rear Suspension | Multi-Link (Adaptive Variable Suspension) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc |
| Front Brake Disc | 13.94 x 1.26 in |
| Rear Brake Disc | 13.19 x 0.79 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 22-in forged alloy (machined finish) |
| Wheels Rear | 22-in forged alloy (machined finish) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 200.2 in |
| Width | 78.35 in |
| Height | 74.61 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 66.02 in |
| Rear Track | 66.06 in |
| Ground Clearance | 8.07 in |
| Departure Angle | 21° |
| Cargo Volume | 30.98 ft³ |
| Curb Weight | 6,230 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.8 in |
| Headroom Rear | 38.98 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 36.61 in |
| Shoulder Room Front | 61.42 in |
| Shoulder Room Rear | 58.86 in |
| Hip Room Front | 59.65 in |
| Hip Room Rear | 58.86 in |