2025 Lexus NX 250 Standard FWD
The 2025 Lexus NX 250 Standard FWD is a 203-hp 2.5-liter inline-4 SUV with an 8-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $41,990 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $41,990 |
| MSRP with Destination | $43,165 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Inline-4 DOHC (A25A-FKS) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 203 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 184 lb-ft @ 5000 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC, Chain Drive |
| Bore and Stroke | 87.4 x 103.4 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | 3.417 |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed Automatic |
| 1st Gear | 5.25 |
| 2nd Gear | 3.028 |
| 3rd Gear | 1.95 |
| 4th Gear | 1.456 |
| 5th Gear | 1.22 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.808 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.014 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 14.53 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Double-Wishbone |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc |
| Front Brake Disc | 12.91 x 1.10 in |
| Rear Brake Disc | 12.48 x 0.71 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18-in alloy (Dark Gray Metallic/machined) |
| Wheels Rear | 18-in alloy (Dark Gray Metallic/machined) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.46 in |
| Width | 73.43 in |
| Height | 66.14 in |
| Wheelbase | 105.91 in |
| Front Track | 63.19 in |
| Rear Track | 63.98 in |
| Ground Clearance | 8.07 in |
| Approach Angle | 16° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 22.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,571 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.34 in |
| Headroom Rear | 38.09 in |
| Legroom Front | 40.96 in |
| Legroom Rear | 36.09 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 53.99 in |
| Hip Room Front | 56.32 in |
| Hip Room Rear | 52.5 in |