2025 Lexus NX 350h F SPORT Handling AWD
The 2025 Lexus NX 350h F SPORT Handling AWD is a 240-hp 2.5-liter inline-4 SUV with a cvt and all-wheel drive. It starts at $52,365 MSRP and is rated at 39 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $52,365 |
| MSRP with Destination | $53,540 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Inline-4 Atkinson-cycle Hybrid Electric |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 240 hp |
| Torque | 179 lb-ft @ 4300–4500 rpm (engine) rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC, Chain Drive |
| Bore and Stroke | 87.4 x 103.4 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (electric rear motor) |
| Differential Type | 10.781 rear |
| Transmission | |
| Transmission | CVT (e-CVT hybrid) |
| Fuel Economy | |
| City | 41 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 39 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 14.53 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut (AVS) |
| Rear Suspension | Double-Wishbone (AVS) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc |
| Front Brake Disc | 12.91 x 1.10 in |
| Rear Brake Disc | 12.48 x 0.71 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20-in alloy (Black) |
| Wheels Rear | 20-in alloy (Black) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.46 in |
| Width | 73.43 in |
| Height | 65.75 in |
| Wheelbase | 105.91 in |
| Front Track | 63.19 in |
| Rear Track | 63.98 in |
| Ground Clearance | 7.68 in |
| Approach Angle | 16° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 22.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,968 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.34 in |
| Headroom Rear | 38.09 in |
| Legroom Front | 40.96 in |
| Legroom Rear | 36.09 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 53.99 in |
| Hip Room Front | 56.32 in |
| Hip Room Rear | 52.5 in |