2025 Lexus RC 300 Standard RWD
The 2025 Lexus RC 300 Standard RWD is a 241-hp 2.0-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed sport direct-shift automatic and rear-wheel drive. It starts at $46,695 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $46,695 |
| MSRP with Destination | $47,870 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Inline-4 Turbocharged (8AR-FTS) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 241 hp @ 5,200 rpm |
| Torque | 258 lb-ft @ 1650–4400 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC, VVT-iW (intake) / VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 86.1 x 86.1 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | D-4ST (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | 3.133 |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed Sport Direct-Shift Automatic |
| 1st Gear | 4.596 |
| 2nd Gear | 2.724 |
| 3rd Gear | 1.863 |
| 4th Gear | 1.464 |
| 5th Gear | 1.231 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.824 |
| 8th Gear | 0.685 |
| Reverse | 4.056 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 octane) |
| Tank Capacity | 17.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent Double-Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18-in Split-5-Spoke alloy (235/45 R18 All Season) |
| Wheels Rear | 18-in Split-5-Spoke alloy (235/45 R18 All Season) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 54.9 in |
| Wheelbase | 107.5 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 63 in |
| Cargo Volume | 10.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,737 lbs |
| Interior | |
| Legroom Front | 45.4 in |
| Legroom Rear | 27.3 in |
| Shoulder Room Front | 54.7 in |
| Shoulder Room Rear | 50.8 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 44.9 in |