2025 Lexus RX 350h Premium+ AWD
The 2025 Lexus RX 350h Premium+ AWD is a 246-hp 2.5-liter inline-4 SUV with a cvt and all-wheel drive. It starts at $58,215 MSRP and is rated at 36 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $58,215 |
| MSRP with Destination | $59,565 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Inline-4 Atkinson-cycle Hybrid Electric |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 246 hp |
| Torque | 233 lb-ft @ 4300–4500 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC, Chain Drive (VVT-iE intake / VVT-i exhaust) |
| Bore and Stroke | 87.4 x 103.4 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (electric rear motor) |
| Differential Type | 3.64 front / 10.78 rear |
| Transmission | |
| Transmission | CVT (e-CVT hybrid) |
| Fuel Economy | |
| City | 37 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 36 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 17.17 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc (floating double-piston) |
| Front Brake Disc | 13.39 x 1.10 in |
| Rear Brake Disc | 13.39 x 0.71 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 21-in 20-spoke alloy (Dark Premium Metallic) |
| Wheels Rear | 21-in 20-spoke alloy (Dark Premium Metallic) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.52 in |
| Width | 75.59 in |
| Height | 67.32 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 65.16 in |
| Rear Track | 66.54 in |
| Ground Clearance | 8.15 in |
| Approach Angle | 15° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 29.59 ft³ |
| Curb Weight | 4,480 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.53 in |
| Headroom Rear | 38.57 in |
| Legroom Front | 41.06 in |
| Legroom Rear | 37.36 in |
| Shoulder Room Front | 58.06 in |
| Shoulder Room Rear | 56.48 in |
| Hip Room Front | 56.69 in |
| Hip Room Rear | 55.9 in |