2025 Lexus RZ 450e Luxury AWD
The 2025 Lexus RZ 450e Luxury AWD is a 308-hp electric SUV with a single-speed fixed-ratio and all-wheel drive. It starts at $58,395 MSRP and is rated at 107 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $58,395 |
| MSRP with Destination | $59,570 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Engine Type | Battery Electric Vehicle (BEV) — Dual Permanent Magnet Synchronous Motor AWD |
| Horsepower | 308 hp |
| Torque | 196 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed fixed-ratio |
| Fuel Economy | |
| City | 115 MPG |
| Highway | 98 MPG |
| Combined | 107 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc (double-piston floating caliper) |
| Front Brake Disc | 12.91 in |
| Rear Brake Disc | 12.48 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20-in split-10-spoke alloy (Dark Premium Metallic) |
| Wheels Rear | 20-in split-10-spoke alloy (Dark Premium Metallic) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 189.17 in |
| Width | 74.61 in |
| Height | 64.37 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Ground Clearance | 7.87 in |
| Cargo Volume | 34.1 ft³ |
| Curb Weight | 4,619 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.59 in |
| Headroom Rear | 38.7 in |
| Legroom Front | 42.11 in |
| Legroom Rear | 37.52 in |
| Shoulder Room Front | 56.91 in |
| Shoulder Room Rear | 54.32 in |
| Hip Room Front | 54.72 in |
| Hip Room Rear | 51.75 in |