2025 Lexus TX 500h F SPORT Performance Luxury AWD
The 2025 Lexus TX 500h F SPORT Performance Luxury AWD is a 366-hp 2.4-liter turbocharged inline-4 SUV with a 6-speed direct automatic and all-wheel drive. It starts at $73,160 MSRP and is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $73,160 |
| MSRP with Destination | $74,510 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L Inline-4 Turbocharged Hybrid Electric (DIRECT4 AWD) |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 366 hp |
| Torque | 339 lb-ft @ 2000–3000 rpm (engine) rpm |
| Valvetrain | 4-cylinder Inline |
| Bore and Stroke | 87.4 x 99.6 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (DIRECT4) |
| Differential Type | Electric AWD (DIRECT4) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Direct Automatic |
| 1st Gear | 4.474 |
| 2nd Gear | 2.517 |
| 3rd Gear | 1.56 |
| 4th Gear | 1.143 |
| 5th Gear | 0.85 |
| 6th Gear | 0.671 |
| Reverse | 3.196 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 17.17 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut (Adaptive Variable Suspension) |
| Rear Suspension | Multi-Link (Adaptive Variable Suspension) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc (aluminum monoblock opposed 6-piston) |
| Front Brake Disc | 15.7 in |
| Rear Brake Disc | 13.3 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 22-in split-five-spoke alloy (Dark Gray and Black) |
| Wheels Rear | 22-in split-five-spoke alloy (Dark Gray and Black) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 203.54 in |
| Width | 78.35 in |
| Height | 70.08 in |
| Wheelbase | 116.14 in |
| Front Track | 67.44 in |
| Rear Track | 67.76 in |
| Ground Clearance | 7.99 in |
| Approach Angle | 17.1° |
| Departure Angle | 22.3° |
| Cargo Volume | 20.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,970 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.46 in |
| Headroom Rear | 40.17 in |
| Legroom Front | 41.68 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 60.04 in |
| Shoulder Room Rear | 59.09 in |
| Hip Room Front | 56.53 in |
| Hip Room Rear | 56.8 in |