2025 Lexus TX 550h+ Luxury AWD
The 2025 Lexus TX 550h+ Luxury AWD is a 404-hp 3.5-liter V6 SUV with a cvt and all-wheel drive. It starts at $78,560 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $78,560 |
| MSRP with Destination | $79,910 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L V6 Plug-In Hybrid Electric (DIRECT4 AWD) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 404 hp |
| Torque | 247 lb-ft @ 4600 rpm (engine) rpm |
| Valvetrain | 6-cylinder V-type |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.1 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (DIRECT4 PHEV) |
| Differential Type | Electric AWD (DIRECT4) |
| Transmission | |
| Transmission | CVT (e-CVT hybrid) |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc (aluminum monoblock opposed 6-piston) |
| Front Brake Disc | 15.7 in |
| Rear Brake Disc | 13.3 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 22-in split-five-spoke alloy (Matte Black) |
| Wheels Rear | 22-in split-five-spoke alloy (Matte Black) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 203.15 in |
| Width | 78.35 in |
| Height | 70.08 in |
| Wheelbase | 116.14 in |
| Front Track | 67.44 in |
| Rear Track | 67.76 in |
| Ground Clearance | 7.72 in |
| Approach Angle | 17.1° |
| Departure Angle | 22.3° |
| Cargo Volume | 20.2 ft³ |
| Curb Weight | 5,400 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.46 in |
| Headroom Rear | 40.17 in |
| Legroom Front | 41.68 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 60.04 in |
| Shoulder Room Rear | 59.09 in |
| Hip Room Front | 56.53 in |
| Hip Room Rear | 56.8 in |