2025 Lexus UX 300h Premium AWD
The 2025 Lexus UX 300h Premium AWD is a 196-hp 2.0-liter inline-4 SUV with a cvt and all-wheel drive. It starts at $42,285 MSRP and is rated at 42 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $42,285 |
| MSRP with Destination | $43,460 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Inline-4 DOHC Atkinson-cycle Hybrid |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 196 hp |
| Torque | 139 lb-ft @ 4400–5200 rpm (engine) rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC, VVT-iE (intake) / VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.5 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | 3.605 front / 10.487 rear |
| Transmission | |
| Transmission | CVT (e-CVT hybrid) |
| Fuel Economy | |
| City | 44 MPG |
| Highway | 40 MPG |
| Combined | 42 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 10.6 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Trailing Wishbone |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc |
| Front Brake Disc | 12.01 in diameter / 1.10 in thick |
| Rear Brake Disc | 11.06 in diameter / 0.47 in thick |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18-in five-spoke alloy (Dark Gray/machined, run-flat) |
| Wheels Rear | 18-in five-spoke alloy (Dark Gray/machined, run-flat) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.97 in |
| Width | 72.44 in |
| Height | 59.84 in |
| Wheelbase | 103.94 in |
| Front Track | 61.02 in |
| Rear Track | 61.02 in |
| Ground Clearance | 6.3 in |
| Approach Angle | 14° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 17.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,575 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.28 in |
| Headroom Rear | 36.34 in |
| Legroom Front | 42.05 in |
| Legroom Rear | 33.13 in |
| Shoulder Room Front | 55.06 in |
| Shoulder Room Rear | 52.91 in |
| Hip Room Front | 53.84 in |
| Hip Room Rear | 52.33 in |