2026 Lexus ES 500e Premium AWD
The 2026 Lexus ES 500e Premium AWD is a 338-hp electric sedan with a single-speed reduction gear and all-wheel drive. It starts at $50,500 MSRP and is rated at 114 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $50,500 |
| MSRP with Destination | $51,795 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | Permanent Magnet Synchronous Electric Motor |
| Horsepower | 338 hp |
| Torque | 198 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | DIRECT4 AWD (BEV Dual Motor) |
| Transmission | |
| Transmission | Single-Speed Reduction Gear (BEV) |
| Fuel Economy | |
| City | 119 MPG |
| Highway | 108 MPG |
| Combined | 114 MPG |
| Recommended Fuel | Battery Electric Vehicle (no fuel) |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multilink |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.4 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 13.3 in (Ventilated) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 in (alloy) |
| Wheels Rear | 19 in (alloy) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 202.4 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 61.4 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Front Track | 66.1 in |
| Rear Track | 66.6 in |
| Cargo Volume | 13.3 ft³ |
| Curb Weight | 4,828 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.9 in |
| Legroom Rear | 40.7 in |
| Shoulder Room Front | 57.5 in |
| Shoulder Room Rear | 53.9 in |
| Hip Room Front | 56.9 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |