2017 Hyundai Tucson SE Plus AWD
The 2017 Hyundai Tucson SE Plus AWD is a 164-hp inline-4 with a 6-speed automatic w/ od lock-up torque converter, shiftronic and all-wheel drive. It starts at $28,150 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $28,150 |
| MSRP with Destination | $29,100 |
| Destination Charge | $950 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L GDI DOHC 16-valve CVVT Inline-4 |
| Horsepower | 164 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 151 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve w/ CVVT |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (Active On-Demand, driver-selectable lock) |
| Differential Type | MDPS rack-and-pinion, column-mounted — ratio 14.38:1, 2.71 turns lock-to-lock |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Automatic w/ OD lock-up torque converter, SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 4.162 |
| 2nd Gear | 2.575 |
| 3rd Gear | 1.772 |
| 4th Gear | 1.369 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.778 |
| Reverse | 3.5 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy | |
| Tank Capacity | 16.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ coil springs, gas pressurized Sachs shock absorbers |
| Rear Suspension | Independent Multi-link w/ coil springs, gas pressurized Sachs shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | 24.7 mm hollow |
| Rear Stabilizer Bar | 23 mm hollow |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc — 305 x 25 mm |
| Rear Brake Disc | Solid Disc — 302 x 10 mm |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J Alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J Alloy |
| Tires Front | P225/60R17 |
| Tires Rear | P225/60R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.2 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 63.3 in |
| Rear Track | 63.8 in |
| Ground Clearance | 6.4 in |
| Approach Angle | 17.2° |
| Departure Angle | 23.9° |
| Cargo Volume | 31 ft³ |
| Curb Weight | 3,463 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 38.2 in |
| Shoulder Room Front | 57.1 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 54.5 in |