2017 Hyundai Tucson Sport AWD
The 2017 Hyundai Tucson Sport AWD is a 175-hp turbocharged inline-4 with a 7-speed ecoshift dual clutch transmission and all-wheel drive. It starts at $27,300 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,300 |
| MSRP with Destination | $28,250 |
| Destination Charge | $950 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L Turbo-GDI DOHC 16-valve CVVT Inline-4 |
| Horsepower | 175 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve w/ CVVT |
| Bore and Stroke | 77.0 x 85.0 |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Injection Type | Turbocharged Gasoline Direct Injection (T-GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (Active On-Demand, driver-selectable lock) |
| Differential Type | MDPS rack-and-pinion, column-mounted — ratio 14.38:1, 2.71 turns lock-to-lock |
| Transmission | |
| Transmission | 7-speed EcoShift Dual Clutch Transmission (DCT, dry) |
| 1st Gear | 3.929 |
| 2nd Gear | 2.318 |
| 3rd Gear | 2.043 |
| 4th Gear | 1.07 |
| 5th Gear | 0.822 |
| 6th Gear | 0.884 |
| 7th Gear | 0.721 |
| Reverse | 5.304 |
| Final Drive | 4.857 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Tank Capacity | 16.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ coil springs, gas pressurized Sachs shock absorbers |
| Rear Suspension | Independent Multi-link w/ coil springs, gas pressurized Sachs shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | 24.7 mm hollow |
| Rear Stabilizer Bar | 23 mm hollow |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc — 305 x 25 mm |
| Rear Brake Disc | Solid Disc — 302 x 10 mm |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 19 x 7.5J Alloy |
| Tires Front | P245/45HR19 |
| Tires Rear | P245/45HR19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.2 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 63.1 in |
| Rear Track | 63.6 in |
| Ground Clearance | 6.4 in |
| Approach Angle | 17.2° |
| Departure Angle | 23.9° |
| Cargo Volume | 31 ft³ |
| Curb Weight | 3,500 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 38.2 in |
| Shoulder Room Front | 57.1 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 54.5 in |