2018 Hyundai Accent SE MT
The 2018 Hyundai Accent SE MT is a 130-hp 1.6-liter inline-4 with a 6-speed manual and front-wheel drive. It starts at $14,995 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $14,995 |
| MSRP with Destination | $15,880 |
| Destination Charge | $885 |
| Engine | |
| Engine Type | Gamma 1.6L GDI DOHC I4 |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 130 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 119 lb-ft @ 4850 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, Dual-CVVT |
| Bore and Stroke | 77.0 x 85.44 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Manual |
| 1st Gear | 4.4 |
| 2nd Gear | 2.726 |
| 3rd Gear | 1.834 |
| 4th Gear | 1.392 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.774 |
| Reverse | 3.44 |
| Final Drive | 3.065 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 11.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with coil springs |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle with coil springs |
| Front Stabilizer Bar | 22.2 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 11.0" x 0.9" |
| Rear Brake Disc | Drum |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15" x 5.5J Steel |
| Wheels Rear | 15" x 5.5J Steel |
| Tires Front | 185/65 R15 |
| Tires Rear | 185/65 R15 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172.6 in |
| Width | 68.1 in |
| Height | 57.1 in |
| Wheelbase | 101.6 in |
| Front Track | 59.3 in |
| Rear Track | 59.5 in |
| Cargo Volume | 13.7 ft³ |
| Curb Weight | 2,502 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.9 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 33.5 in |
| Shoulder Room Front | 54.2 in |
| Shoulder Room Rear | 53.7 in |
| Hip Room Front | 51.7 in |
| Hip Room Rear | 50.8 in |