2018 Hyundai Santa Fe Limited Ultimate FWD
The 2018 Hyundai Santa Fe Limited Ultimate FWD is a 290-hp V6 with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $39,550 MSRP and is rated at 20 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,550 |
| MSRP with Destination | $40,500 |
| Destination Charge | $950 |
| Engine | |
| Engine Type | Lambda II 3.3L GDI DOHC D-CVVT 24-valve V6 |
| Horsepower | 290 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 252 lb-ft @ 5200 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve with D-CVVT (Dual Continuously Variable Valve Timing) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Injection Type | GDI (Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Automatic with SHIFTRONIC manual shift mode |
| 1st Gear | 4.651 |
| 2nd Gear | 2.831 |
| 3rd Gear | 1.842 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.393 |
| Final Drive | 3.041 |
| Fuel Economy | |
| City | 17 MPG |
| Highway | 23 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with twin-tube gas-filled damper and 26mm hollow stabilizer bar (5mm wall thickness) |
| Rear Suspension | Multi-link with gas shock absorber and 20mm stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 26mm hollow (5mm wall) |
| Rear Stabilizer Bar | 20mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6" x 1.1" Ventilated Single Piston Disc |
| Rear Brake Disc | 11.9" x 0.4" Solid Single Piston Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 19 x 7.5J Alloy |
| Tires Front | P235/55R19 |
| Tires Rear | P235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 193.1 in |
| Width | 74.2 in |
| Height | 66.5 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Front Track | 64.1 in |
| Rear Track | 64.5 in |
| Cargo Volume | 13.5 ft³ |
| Curb Weight | 4,017 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.9 in |
| Headroom Rear | 39.4 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 40.4 in |
| Shoulder Room Front | 59.4 in |
| Shoulder Room Rear | 58.3 in |
| Hip Room Front | 56.7 in |
| Hip Room Rear | 55.4 in |