2018 Hyundai Sonata Limited
The 2018 Hyundai Sonata Limited is a 185-hp inline-4 with a 6-speed automatic torque converter and front-wheel drive. It starts at $27,400 MSRP and is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,400 |
| MSRP with Destination | $28,285 |
| Destination Charge | $885 |
| Engine | |
| Engine Type | Nu 2.4L GDI DOHC D-CVVT (Dual Continuously Variable Valve Timing) Inline 4-cylinder |
| Horsepower | 185 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 178 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with D-CVVT (Dual Continuously Variable Valve Timing) |
| Bore and Stroke | 88.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Injection Type | GDI (Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Automatic Torque Converter with SHIFTRONIC manual shift mode |
| 1st Gear | 4.212 |
| 2nd Gear | 2.637 |
| 3rd Gear | 1.8 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 2.885 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 35 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, 23mm stabilizer bar, and gas-charged Dual Flow Damper (DFD) shock absorbers |
| Rear Suspension | Independent multi-link with coil springs, 17mm stabilizer bar, and gas-charged Dual Flow Damper (DFD) shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | 23mm |
| Rear Stabilizer Bar | 17mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6" Ventilated Disc (Tech Package standard) |
| Rear Brake Disc | 11.2" Solid Disc (dual diagonal, split circuit, power-assisted) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J Alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J Alloy |
| Tires Front | 215/55R17 |
| Tires Rear | 215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.1 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 58.1 in |
| Wheelbase | 110.4 in |
| Front Track | 63.1 in |
| Rear Track | 63.3 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 16.3 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.4 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 45.5 in |
| Legroom Rear | 35.6 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.5 in |
| Hip Room Front | 55.3 in |
| Hip Room Rear | 56.1 in |