2018 Hyundai Sonata Limited 2.0T+
The 2018 Hyundai Sonata Limited 2.0T+ is a turbocharged with an 8-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $31,900 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $31,900 |
| MSRP with Destination | $32,785 |
| Destination Charge | $885 |
| Engine | |
| Engine Type | Theta-II 2.0L Turbo GDI 4-cylinder |
| Injection Type | Turbo-GDI (Turbocharged Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed Automatic with SHIFTRONIC and paddle shifters |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | Sport-tuned MacPherson strut with coil springs and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Sport-tuned independent multi-link with coil springs and stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6" Ventilated Disc (Tech Package standard) |
| Rear Brake Disc | 11.2" Solid Disc (dual diagonal, split circuit, power-assisted) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" Alloy (Michelin tires) |
| Wheels Rear | 18" Alloy (Michelin tires) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.1 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 58.1 in |
| Wheelbase | 110.4 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 16.3 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.4 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 45.5 in |
| Legroom Rear | 35.6 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.5 in |
| Hip Room Front | 55.3 in |
| Hip Room Rear | 56.1 in |