2018 Hyundai Tucson Value FWD
The 2018 Hyundai Tucson Value FWD is a 175-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with a 7-speed ecoshift dual clutch transmission and front-wheel drive. It starts at $26,550 MSRP and is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $26,550 |
| MSRP with Destination | $27,530 |
| Destination Charge | $980 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, DOHC D-CVVT, Turbocharged GDI |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 175 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500–4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 77.0 x 85.0 |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 7-speed EcoShift Dual Clutch Transmission (DCT) with SHIFTRONIC® |
| 1st Gear | 3.929 |
| 2nd Gear | 2.318 |
| 3rd Gear | 2.043 |
| 4th Gear | 1.07 |
| 5th Gear | 0.822 |
| 6th Gear | 0.884 |
| 7th Gear | 0.721 |
| Final Drive | 5.304 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Tank Capacity | 16.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, gas pressurized shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link with gas pressurized shock absorber |
| Front Stabilizer Bar | 24.7 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 23.0 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 305 x 25 mm (12.0" x 1.0") ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 302 x 10 mm (11.9" x 0.4") solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19" (19 x 7.5J alloy) |
| Wheels Rear | 19" (19 x 7.5J alloy) |
| Tires Front | 245/45HR19 |
| Tires Rear | 245/45HR19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.2 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 63.1 in |
| Rear Track | 63.6 in |
| Cargo Volume | 31 ft³ |
| Curb Weight | 3,369 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 38.2 in |
| Shoulder Room Front | 57.1 in |
| Shoulder Room Rear | 55.5 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 54.5 in |