2019 Hyundai Elantra SE 6AT
The 2019 Hyundai Elantra SE 6AT is a 147-hp 2.0-liter inline-4 with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $18,200 MSRP and is rated at 33 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $18,200 |
| MSRP with Destination | $19,130 |
| Destination Charge | $930 |
| Engine | |
| Engine Type | Nu 2.0L MPI Atkinson DOHC 16-Valve Inline-4 (D-CVVT) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve, Dual-CVVT |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic with SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 4.4 |
| 2nd Gear | 2.726 |
| 3rd Gear | 1.834 |
| 4th Gear | 1.392 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.774 |
| Reverse | 3.44 |
| Final Drive | 3.065 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 33 MPG |
| Tank Capacity | 14 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, hydraulic twin-tube shock absorber |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle with coil springs |
| Front Stabilizer Bar | 22 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 8.0" drum |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15 x 6.0J steel |
| Wheels Rear | 15 x 6.0J steel |
| Tires Front | P195/65R15 |
| Tires Rear | P195/65R15 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 181.9 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Cargo Volume | 14.4 ft³ |
| Curb Weight | 2,844 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.8 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 35.7 in |
| Shoulder Room Front | 56.2 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 51.9 in |