2019 Hyundai Elantra Eco
The 2019 Hyundai Elantra Eco is a 128-hp 1.4-liter turbocharged inline-4 with a 7-speed ecoshift dual clutch and front-wheel drive. It starts at $21,050 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $21,050 |
| MSRP with Destination | $21,980 |
| Destination Charge | $930 |
| Engine | |
| Engine Type | Gamma 1.4L Turbo GDI DOHC 16-Valve Inline-4 |
| Displacement | 1.4 L |
| Horsepower | 128 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 156 lb-ft @ 1400–3700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 71.6 x 84.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 7-Speed EcoShift Dual Clutch (DCT) |
| 1st Gear | 3.813 |
| 2nd Gear | 2.261 |
| 3rd Gear | 1.957 |
| 4th Gear | 1.073 |
| 5th Gear | 0.837 |
| 6th Gear | 0.878 |
| 7th Gear | 0.721 |
| Reverse | 5.101 |
| Fuel Economy | |
| Tank Capacity | 14 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, hydraulic twin-tube shock absorber |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle with coil springs |
| Front Stabilizer Bar | 22 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 8.0" drum |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15 x 6.0J alloy |
| Wheels Rear | 15 x 6.0J alloy |
| Tires Front | P195/65R15 |
| Tires Rear | P195/65R15 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 181.9 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Cargo Volume | 14.4 ft³ |
| Curb Weight | 2,857 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.8 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 35.7 in |
| Shoulder Room Front | 56.2 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 51.9 in |