2019 Hyundai Elantra Sport 6MT
The 2019 Hyundai Elantra Sport 6MT is a 201-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed manual and front-wheel drive. It starts at $22,600 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $22,600 |
| MSRP with Destination | $23,530 |
| Destination Charge | $930 |
| Engine | |
| Engine Type | Gamma 1.6L Turbo GDI DOHC 16-Valve Inline-4 |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 201 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500–4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 77.0 x 85.44 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Manual |
| 1st Gear | 3.308 |
| 2nd Gear | 1.962 |
| 3rd Gear | 1.294 |
| 4th Gear | 0.976 |
| 5th Gear | 0.778 |
| 6th Gear | 0.633 |
| Reverse | 3.583 |
| Final Drive | 4.467 |
| Fuel Economy | |
| Tank Capacity | 14 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, hydraulic twin-tube shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link independent with coil springs, gas-filled hydraulic monotube shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | 24 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 10.3" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J alloy |
| Tires Front | P225/40R18 |
| Tires Rear | P225/40R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 181.9 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Cargo Volume | 14.4 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.8 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 35.7 in |
| Shoulder Room Front | 56.2 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 51.9 in |