2019 Hyundai Kona Limited FWD
The 2019 Hyundai Kona Limited FWD is a 175-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with a 7-speed ecoshift dct and front-wheel drive. It starts at $25,550 MSRP and is rated at 30 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $25,550 |
| MSRP with Destination | $26,645 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, 1.6L DOHC D-CVVT GDI Turbo |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 175 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with D-CVVT |
| Bore and Stroke | 77.0 x 85.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | GDI (Turbocharged) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 7-speed EcoShift DCT (Dry) with SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 3.929 |
| 2nd Gear | 2.318 |
| 3rd Gear | 2.043 |
| 4th Gear | 1.07 |
| 5th Gear | 0.822 |
| 6th Gear | 0.884 |
| 7th Gear | 0.721 |
| Reverse | 5.304 |
| Final Drive | 4.294 |
| Fuel Economy | |
| City | 28 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle |
| Turning Diameter | 34.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0" (305mm) ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.4" (264mm) solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 18" x 7.5J Alloy |
| Tires Front | 235/45R18 |
| Tires Rear | 235/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 164 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 61 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Ground Clearance | 6.98 in |
| Approach Angle | 17.5° |
| Departure Angle | 16.7° |
| Cargo Volume | 19.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,042 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 34.6 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |