2019 Hyundai Kona Electric SEL
The 2019 Hyundai Kona Electric SEL is a 201-hp electric with a single-speed reduction gear and front-wheel drive. It starts at $36,950 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $36,950 |
| MSRP with Destination | $38,045 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | Battery Electric — Permanent Magnet Synchronous Motor (PMSM) |
| Horsepower | 201 hp |
| Torque | 290 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed Reduction Gear |
| Final Drive | 7.981 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Electric (64.0 kWh Li-ion Polymer, 356V) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ coil spring, Advanced Valve (RS Type) shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc — 305 x 25 mm |
| Rear Brake Disc | Solid Disc — 300 x 10 mm |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J Alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J Alloy |
| Tires Front | 215/55R17 |
| Tires Rear | 215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 164.6 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 61.2 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Ground Clearance | 6.2 in |
| Approach Angle | 16.6° |
| Departure Angle | 14.6° |
| Cargo Volume | 19.2 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 37.7 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 33.4 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |