2019 Hyundai Nexo Limited
The 2019 Hyundai Nexo Limited is a 161-hp electric with a single-speed reduction gear and front-wheel drive. It starts at $61,800 MSRP and is rated at 57 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $61,800 |
| MSRP with Destination | $62,895 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | Hydrogen Fuel Cell Electric (Permanent Magnet Motor) |
| Horsepower | 161 hp |
| Torque | 291 lb-ft |
| Injection Type | Hydrogen Fuel Cell (95 kW stack + 40 kW Li-ion battery) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed Reduction Gear |
| Final Drive | 7.981 |
| Fuel Economy | |
| City | 59 MPG |
| Highway | 54 MPG |
| Combined | 57 MPG |
| Recommended Fuel | Hydrogen |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ Gas Shock Absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link w/ Gas Shock Absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc - 12.6 x 1.1 in |
| Rear Brake Disc | Solid Disc - 11.9 x 0.4 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 19 x 7.5J Alloy |
| Tires Front | 245/45R19 |
| Tires Rear | 245/45R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.9 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 109.8 in |
| Cargo Volume | 29.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,116 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 38.6 in |
| Shoulder Room Front | 57.2 in |
| Shoulder Room Rear | 55.5 in |
| Hip Room Front | 54 in |
| Hip Room Rear | 53.5 in |