2019 Hyundai Sonata Limited 2.0T
The 2019 Hyundai Sonata Limited 2.0T is a 245-hp 2.0-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $32,250 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $32,250 |
| MSRP with Destination | $33,180 |
| Destination Charge | $930 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Turbo GDI DOHC I4 D-CVVT |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 245 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 260 lb-ft @ 1350–4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, D-CVVT |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic with SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 4.808 |
| 2nd Gear | 2.901 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.424 |
| 5th Gear | 1.219 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.648 |
| Reverse | 3.425 |
| Final Drive | 3.32 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with Mando Dual Flow Dampers |
| Rear Suspension | Multi-link with Mando Dual Flow Dampers |
| Front Stabilizer Bar | 23 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 17 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.6" (320mm) |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 11.2" (284mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" x 7.5J |
| Wheels Rear | 18" x 7.5J |
| Tires Front | P235/45 R18 |
| Tires Rear | P235/45 R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.1 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 58.1 in |
| Wheelbase | 110.4 in |
| Cargo Volume | 16.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,527 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.4 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 45.5 in |
| Legroom Rear | 35.6 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.5 in |
| Hip Room Front | 55.3 in |
| Hip Room Rear | 56.1 in |