2019 Hyundai Tucson Limited FWD
The 2019 Hyundai Tucson Limited FWD is a 181-hp 2.4-liter inline-4 with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $29,050 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $29,050 |
| MSRP with Destination | $30,145 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, DOHC D-CVVT, GDI |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 181 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 175 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve (mechanical lash adjuster) |
| Bore and Stroke | 88.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic with SHIFTRONIC® (OD lock-up torque converter) |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.064 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Tank Capacity | 16.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, gas pressurized shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link with gas pressurized shock absorber |
| Front Stabilizer Bar | 24.7 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 23.0 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 305 x 25 mm (12.0" x 1.0") ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 302 x 10 mm (11.9" x 0.4") solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" |
| Wheels Rear | 18" |
| Tires Front | 225/55R18 |
| Tires Rear | 225/55R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.2 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Cargo Volume | 31 ft³ |
| Curb Weight | 3,492 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 38.2 in |
| Shoulder Room Front | 57.1 in |
| Shoulder Room Rear | 55.5 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 54.5 in |