2019 Hyundai Veloster 2.0 AT
The 2019 Hyundai Veloster 2.0 AT is a 147-hp inline-4 with a 6-speed automatic w/ shiftronic, drive mode select: normal/sport/smart, hillstart assist and front-wheel drive. It starts at $19,500 MSRP and is rated at 30 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $19,500 |
| MSRP with Destination | $20,430 |
| Destination Charge | $930 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L MPI Atkinson Cycle DOHC 16-valve Inline-4 (Nu) |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, D-CVVT (Intake & Exhaust) |
| Bore and Stroke | 81 x 97 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | MPI (Multi-Point Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Automatic (A6GF1-2) w/ SHIFTRONIC, Drive Mode Select: Normal/Sport/Smart, Hillstart Assist |
| 1st Gear | 4.4 |
| 2nd Gear | 2.726 |
| 3rd Gear | 1.834 |
| 4th Gear | 1.392 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.774 |
| Reverse | 3.44 |
| Final Drive | 3.437 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut, 23 mm stabilizer bar, twin-tube hydraulic gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link Independent, 15 mm stabilizer bar, twin-tube hydraulic gas shock absorber |
| Front Stabilizer Bar | 23 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 15 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0" x 0.9" Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 10.3" x 0.4" Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J Alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J Alloy |
| Tires Front | 215/45R17 all-season |
| Tires Rear | 215/45R17 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 166.9 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.1 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
| Cargo Volume | 19.9 ft³ |
| Curb Weight | 2,734 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.1 in |
| Headroom Rear | 35.9 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 34.1 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 54.3 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 46.5 in |