2019 Hyundai Veloster Turbo Ultimate MT
The 2019 Hyundai Veloster Turbo Ultimate MT is a 201-hp turbocharged inline-4 with a 6-speed manual, drive mode select, hillstart assist and front-wheel drive. It starts at $26,650 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $26,650 |
| MSRP with Destination | $27,580 |
| Destination Charge | $930 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L Turbo GDI DOHC 16-valve Inline-4 (Gamma) |
| Horsepower | 201 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500-4500 rpm |
| Redline | 6,700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 77 x 85.4 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Turbo GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Manual (M6CF3-1), Drive Mode Select, Hillstart Assist |
| 1st Gear | 3.308 (34 mph **) |
| 2nd Gear | 1.962 (57 mph **) |
| 3rd Gear | 1.294 (87 mph **) |
| 4th Gear | 0.976 (115 mph **) |
| 5th Gear | 0.778 (144 mph **) |
| 6th Gear | 0.633 (177 mph **) |
| Reverse | 3.583 |
| Final Drive | 4.467 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut, 24 mm stabilizer bar, twin-tube hydraulic gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link Independent, 19 mm stabilizer bar, twin-tube hydraulic gas shock absorber |
| Front Stabilizer Bar | 24 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 19 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0" x 1.0" Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 10.3" x 0.4" Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J Alloy |
| Tires Front | 225/40R18 Michelin Pilot Sport 4 summer |
| Tires Rear | 225/40R18 Michelin Pilot Sport 4 summer |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 166.9 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.1 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
| Cargo Volume | 19.9 ft³ |
| Curb Weight | 2,833 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.9 in |
| Headroom Rear | 35.9 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 34.1 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 54.3 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 46.5 in |
** Theoretical max speed per gear at redline