2019 Hyundai Veloster N
The 2019 Hyundai Veloster N is a 250-hp turbocharged inline-4 with a 6-speed manual w/ rev-matching, n grin control: normal/sport/n/n custom, hillstart assist and front-wheel drive. It starts at $26,900 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $26,900 |
| MSRP with Destination | $27,830 |
| Destination Charge | $930 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Turbo GDI DOHC 16-valve Inline-4 (Theta) |
| Horsepower | 250 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 260 lb-ft @ 1450-4500 rpm |
| Redline | 6,750 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, E-CVVT |
| Bore and Stroke | 86 x 86 |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Injection Type | Turbo GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Manual w/ rev-matching (N-specific), N Grin Control: Normal/Sport/N/N Custom, Hillstart Assist |
| 1st Gear | 3.308 (34 mph **) |
| 2nd Gear | 1.962 (57 mph **) |
| 3rd Gear | 1.294 (87 mph **) |
| 4th Gear | 0.976 (116 mph **) |
| 5th Gear | 0.778 (145 mph **) |
| 6th Gear | 0.633 (178 mph **) |
| Reverse | 3.583 |
| Final Drive | 4.467 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ ECS (Electronically Controlled Suspension), twin-tube hydraulic gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link Independent w/ ECS (Electronically Controlled Suspension), twin-tube hydraulic gas shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.0" Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 11.8" Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J Alloy |
| Tires Front | 225/40R18 Michelin Pilot Super Sport summer |
| Tires Rear | 225/40R18 Michelin Pilot Super Sport summer |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 166.9 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.1 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
| Cargo Volume | 19.9 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.1 in |
| Headroom Rear | 35.9 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 34.1 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 54.3 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 46.5 in |
** Theoretical max speed per gear at redline