2019 Hyundai Veloster N Base
The 2019 Hyundai Veloster N Base is a 250-hp 2.0-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed manual w/ rev-matching and front-wheel drive. It starts at $26,900 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $26,900 |
| MSRP with Destination | $27,785 |
| Destination Charge | $885 |
| Engine | |
| Engine Type | Theta 2.0L Turbo GDI DOHC 16-Valve Inline-4 (E-CVVT) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 250 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 260 lb-ft @ 1450–4000 rpm |
| Redline | 6,750 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with E-CVVT |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Manual w/ Rev-Matching |
| 1st Gear | 3.083 (39 mph **) |
| 2nd Gear | 1.931 (63 mph **) |
| 3rd Gear | 1.696 (72 mph **) |
| 4th Gear | 1.276 (95 mph **) |
| 5th Gear | 1.027 (118 mph **) |
| 6th Gear | 0.854 (142 mph **) |
| Reverse | 3.588 |
| Final Drive | 4.154 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, Electronically Controlled Suspension (ECS) |
| Rear Suspension | Multi-link with Electronically Controlled Suspension (ECS) |
| Front Stabilizer Bar | 23 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 19 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.0" x 1.2" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.8" x 0.5" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J |
| Tires Front | 225/40R18 Michelin Pilot Super Sport |
| Tires Rear | 225/40R18 Michelin Pilot Super Sport |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 167.9 in |
| Width | 71.3 in |
| Height | 55.1 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
| Front Track | 61.3 in |
| Rear Track | 61.7 in |
| Cargo Volume | 19.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,036 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.1 in |
| Headroom Rear | 35.9 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 34.1 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 54.3 in |
** Theoretical max speed per gear at redline