2020 Hyundai Accent SE MT
The 2020 Hyundai Accent SE MT is a 120-hp inline-4 with a 6-speed manual and front-wheel drive. It starts at $15,295 MSRP and is rated at 33 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $15,295 |
| MSRP with Destination | $16,270 |
| Destination Charge | $975 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream G1.6 DPI DOHC 16-valve Transverse Inline-4 |
| Horsepower | 120 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 113 lb-ft @ 4850 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve (4 per cylinder) w/ CVVT |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Injection Type | Direct Port Injection (DPI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Manual |
| 1st Gear | 3.769 |
| 2nd Gear | 2.045 |
| 3rd Gear | 1.37 |
| 4th Gear | 1.036 |
| 5th Gear | 0.893 |
| 6th Gear | 0.727 |
| Reverse | 3.7 |
| Final Drive | 4.059 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 39 MPG |
| Combined | 33 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 11.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ coil springs, twin-tube gas shock, 22.2 mm stabilizer bar |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle w/ twin-tube shock absorber |
| Front Stabilizer Bar | 22.2 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc - 11.0 in |
| Rear Brake Disc | Drum |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 5.5J x 15 Steel |
| Wheels Rear | 5.5J x 15 Steel |
| Tires Front | 185/65R15 |
| Tires Rear | 185/65R15 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172.6 in |
| Width | 68.1 in |
| Height | 57.1 in |
| Wheelbase | 101.6 in |
| Cargo Volume | 13.7 ft³ |
| Curb Weight | 2,502 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.9 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 33.5 in |
| Shoulder Room Front | 54.2 in |
| Shoulder Room Rear | 53.7 in |
| Hip Room Front | 51.7 in |
| Hip Room Rear | 50.8 in |