2020 Hyundai Accent Limited
The 2020 Hyundai Accent Limited is a 120-hp inline-4 with a smartstream intelligent variable transmission w/ shiftronic and front-wheel drive. It starts at $19,400 MSRP and is rated at 36 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $19,400 |
| MSRP with Destination | $20,375 |
| Destination Charge | $975 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream G1.6 DPI DOHC 16-valve Transverse Inline-4 |
| Horsepower | 120 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 113 lb-ft @ 4850 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve (4 per cylinder) w/ CVVT |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Injection Type | Direct Port Injection (DPI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Smartstream Intelligent Variable Transmission (IVT) w/ SHIFTRONIC |
| Final Drive | 5.452 |
| Fuel Economy | |
| City | 33 MPG |
| Highway | 41 MPG |
| Combined | 36 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 11.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ coil springs, twin-tube gas shock, 22.2 mm stabilizer bar |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle w/ twin-tube shock absorber |
| Front Stabilizer Bar | 22.2 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc - 11.0 in |
| Rear Brake Disc | Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 17 Alloy |
| Wheels Rear | 6.5J x 17 Alloy |
| Tires Front | 205/45R17 |
| Tires Rear | 205/45R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172.6 in |
| Width | 68.1 in |
| Height | 57.1 in |
| Wheelbase | 101.6 in |
| Cargo Volume | 13.7 ft³ |
| Curb Weight | 2,701 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.9 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 33.5 in |
| Shoulder Room Front | 54.2 in |
| Shoulder Room Rear | 53.7 in |
| Hip Room Front | 51.7 in |
| Hip Room Rear | 50.8 in |