2020 Hyundai Elantra Value Edition
The 2020 Hyundai Elantra Value Edition is a 147-hp 2.0-liter inline-4 with an intelligent variable transmission and front-wheel drive. It starts at $20,950 MSRP and is rated at 34 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $20,950 |
| MSRP with Destination | $21,925 |
| Destination Charge | $975 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Nu MPI Atkinson DOHC D-CVVT Inline 4-cylinder |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (IVT) |
| Final Drive | 4.892 |
| Fuel Economy | |
| City | 30 MPG |
| Highway | 40 MPG |
| Combined | 34 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 14 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil spring |
| Rear Suspension | Coupled torsion beam axle |
| Front Stabilizer Bar | 22 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 10.3 in solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5J alloy |
| Wheels Rear | 16 x 6.5J alloy |
| Tires Front | P205/55R16 |
| Tires Rear | P205/55R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 181.9 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 61.2 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 14.4 ft³ |
| Curb Weight | 2,844 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.3 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 35.7 in |
| Shoulder Room Front | 56.2 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 51.9 in |