2020 Hyundai Elantra Sport
The 2020 Hyundai Elantra Sport is a 201-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with a 7-speed wet-type dual clutch and front-wheel drive. It starts at $24,150 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $24,150 |
| MSRP with Destination | $25,125 |
| Destination Charge | $975 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L Gamma Turbo GDI DOHC Inline 4-cylinder |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 201 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500-4500 rpm |
| Bore and Stroke | 77.0 x 85.44 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 7-speed wet-type dual clutch (D7UF1) |
| 1st Gear | 3.643 |
| 2nd Gear | 2.174 |
| 3rd Gear | 1.826 |
| 4th Gear | 1.024 |
| 5th Gear | 0.809 |
| 6th Gear | 0.854 |
| 7th Gear | 0.717 |
| Reverse | 4.696 |
| Final Drive | 3.611 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 14 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil spring |
| Rear Suspension | Multi-link independent with coil spring |
| Front Stabilizer Bar | 24 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 17 mm |
| Brakes | |
| Rear Brake Disc | 10.3 in solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J alloy |
| Tires Front | P225/40R18 |
| Tires Rear | P225/40R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 181.9 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 60.8 in |
| Rear Track | 61.4 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 14.4 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.3 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 35.7 in |
| Shoulder Room Front | 56.2 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 51.9 in |