2020 Hyundai Kona SE AWD
The 2020 Hyundai Kona SE AWD is a 147-hp 2.0-liter inline-4 with a 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $21,700 MSRP and is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $21,700 |
| MSRP with Destination | $22,840 |
| Destination Charge | $1,140 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L MPI Atkinson DOHC I4 (Nu) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, Dual-CVVT |
| Bore and Stroke | 81 x 97 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Multi-Point Injection (MPI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (Active On-Demand) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic with SHIFTRONIC (A6GF1-2) |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with coil springs |
| Rear Suspension | Multi-link independent |
| Front Stabilizer Bar | Standard (hollow) |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 305mm dia. |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 284mm dia. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16" x 6.5J |
| Wheels Rear | 16" x 6.5J |
| Tires Front | 205/60 R16 |
| Tires Rear | 205/60 R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 164 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 61 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Cargo Volume | 19.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,085 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 34.6 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |