2020 Hyundai Kona Electric Limited
The 2020 Hyundai Kona Electric Limited is a 201-hp with a single-speed reduction gear, shift-by-wire, drive mode select: comfort/eco/sport and front-wheel drive. It starts at $41,800 MSRP and is rated at 120 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $41,800 |
| MSRP with Destination | $42,940 |
| Destination Charge | $1,140 |
| Engine | |
| Engine Type | 150 kW Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM) |
| Horsepower | 201 hp |
| Torque | 291 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed Reduction Gear, Shift-by-Wire (SBW), Drive Mode Select: Comfort/Eco/Sport |
| 1st Gear | 7.981 |
| Fuel Economy | |
| City | 132 MPG |
| Highway | 108 MPG |
| Combined | 120 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with coil spring, gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link and trailing arm, gas shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0" x 1.0" Ventilated Disc (305 x 25 mm) |
| Rear Brake Disc | 11.8" x 0.4" Solid Disc (300 x 10 mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J Alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J Alloy |
| Tires Front | 215/55R17 low rolling resistance silica |
| Tires Rear | 215/55R17 low rolling resistance silica |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 164.6 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 61.2 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 61.6 in |
| Rear Track | 62 in |
| Ground Clearance | 6.2 in |
| Cargo Volume | 19.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,770 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 37.7 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 33.4 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |