2020 Hyundai Santa Fe SEL 2.0T FWD
The 2020 Hyundai Santa Fe SEL 2.0T FWD is a 235-hp turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic torque converter and front-wheel drive. It starts at $34,875 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,875 |
| MSRP with Destination | $36,015 |
| Destination Charge | $1,140 |
| Engine | |
| Engine Type | Theta II 2.0L Turbo GDI E-CVVT 16-valve Inline 4-cylinder |
| Horsepower | 235 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 260 lb-ft @ 1450-3500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with E-CVVT (Electro-Continuously Variable Valve Timing) |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Turbo-GDI (Turbocharged Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed Automatic Torque Converter with SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 4.808 |
| 2nd Gear | 2.901 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.424 |
| 5th Gear | 1.219 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.648 |
| Reverse | 3.425 |
| Final Drive | 3.32 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, stabilizer bar, and gas-pressurized shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link independent with separated spring & shock absorbers, stabilizer bar, and gas-pressurized shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6" Ventilated Disc (320 x 28 mm) |
| Rear Brake Disc | 12.0" Solid Disc (305 x 11 mm); Electronic Parking Brake with Auto Vehicle Hold |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 19 x 7.5J Alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.8 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 66.1 in |
| Wheelbase | 108.9 in |
| Front Track | 64.5 in |
| Rear Track | 64.8 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Cargo Volume | 35.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,920 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.9 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 44.1 in |
| Legroom Rear | 40.9 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 58.3 in |
| Hip Room Front | 57.5 in |
| Hip Room Rear | 56.3 in |