2020 Hyundai Veloster 2.0 MT
The 2020 Hyundai Veloster 2.0 MT is a 147-hp 2.0-liter inline-4 with a 6-speed manual and front-wheel drive. It starts at $18,800 MSRP and is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $18,800 |
| MSRP with Destination | $19,775 |
| Destination Charge | $975 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, DOHC D-CVVT, MPI Atkinson cycle |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm (est.) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed manual |
| 1st Gear | 3.308 |
| 2nd Gear | 1.962 |
| 3rd Gear | 1.294 |
| 4th Gear | 0.976 |
| 5th Gear | 0.778 |
| 6th Gear | 0.633 |
| Reverse | 3.583 |
| Final Drive | 4.467 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, gas-filled hydraulic twin-tube shock |
| Rear Suspension | Multi-link with hydraulic twin-tube gas-filled shock |
| Front Stabilizer Bar | 23 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 15 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0" x 0.9" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 10.3" x 0.4" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17" (17 x 7.0J alloy) |
| Wheels Rear | 17" (17 x 7.0J alloy) |
| Tires Front | 215/45R17 |
| Tires Rear | 215/45R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 166.9 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.1 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
| Cargo Volume | 19.9 ft³ |
| Curb Weight | 2,701 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.1 in |
| Headroom Rear | 35.9 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 34.1 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 54.3 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 46.5 in |