2020 Hyundai Veloster N
The 2020 Hyundai Veloster N is a 2.0-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed manual and front-wheel drive. It starts at $27,600 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,600 |
| MSRP with Destination | $28,575 |
| Destination Charge | $975 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, DOHC, Turbocharged GDI |
| Displacement | 2 L |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed manual |
| Fuel Economy | |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, gas-filled hydraulic twin-tube shock |
| Rear Suspension | Multi-link with hydraulic twin-tube gas-filled shock |
| Front Stabilizer Bar | 24 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 19 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.0" ventilated disc (front) |
| Rear Brake Disc | 11.8" disc (rear) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" (18 x 7.5J alloy) |
| Wheels Rear | 18" (18 x 7.5J alloy) |
| Tires Front | 225/40R18 Michelin Pilot Super Sport (summer) |
| Tires Rear | 225/40R18 Michelin Pilot Super Sport (summer) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 166.9 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.1 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
| Cargo Volume | 19.9 ft³ |
| Curb Weight | 2,833 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.1 in |
| Headroom Rear | 35.9 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 34.1 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 54.3 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 46.5 in |