2020 Hyundai Venue SE MT
The 2020 Hyundai Venue SE MT is a 121-hp 1.6-liter inline-4 with a 6-speed manual and front-wheel drive. It starts at $17,350 MSRP and is rated at 30 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $17,350 |
| MSRP with Destination | $18,490 |
| Destination Charge | $1,140 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, 1.6L DPI DOHC |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 121 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 113 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with DCVVT |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Injection Type | MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Manual |
| 1st Gear | 3.769 |
| 2nd Gear | 2.045 |
| 3rd Gear | 1.37 |
| 4th Gear | 1.036 |
| 5th Gear | 0.839 |
| 6th Gear | 0.708 |
| Reverse | 3.7 |
| Final Drive | 3.7 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 35 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 11.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle |
| Turning Diameter | 33.5 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0" ventilated |
| Rear Brake Disc | 8.0" drum |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15" Steel |
| Wheels Rear | 15" Steel |
| Tires Front | 185/65R15 |
| Tires Rear | 185/65R15 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 159.1 in |
| Width | 69.7 in |
| Height | 61.6 in |
| Wheelbase | 99.2 in |
| Front Track | 61.2 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Ground Clearance | 6.69 in |
| Cargo Volume | 18.7 ft³ |
| Curb Weight | 2,557 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 38.6 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 34.3 in |
| Shoulder Room Front | 53.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.7 in |